Infarkt myokardu: Jeho hlavným prejavom býva dlhotrvajúca, pokojná bolesť na hrudníku, ktorá sa môže šíriť ku krku, zubom, k horným končatinám, môže prenikať aj do chrbta, alebo do oblasti brucha. Infarkt je často sprevádzaný väčšou dýchavičnosťou a zvýšeným potením. V závažných prípadoch dochádza k arytmii a bezvedomia.
Angina pectoris: V bežnej, typickej forme sa prejavuje prechodnou tlakovou, až zvieravou bolesťou za hrudnou kosťou, ktorá putuje až do spodnej čeľuste, ľavého ramena alebo do celej ľavej hornej končatiny. V kľude táto bolesť v priebehu niekoľkých minút ustupuje.
Zápaly dýchacích ciest: S bolesťou na hrudi sa stretneme aj u bežných zápalov pľúc, kedy sa pridáva zvýšená teplota a dráždivý kašeľ, ktorý bolesť ešte zintenzívni.
Bolesti od chrbtice: Asi najčastejšia príčina bolesti na hrudi. Typické pre ňu je, že bolesť je bodavá a často vystreľuje zo chrbta dopredu na hruď. Bolesť je ostrá a pichľavá, môže sa zhoršiť pri nádychu, ale čoskoro odznie.
Pálenie záhy: Nepríjemné bolesti za hrudnou kosťou môžu byť spôsobené aj návratom žalúdočných štiav, ktoré poškodzujú stenu pažeráka. Bolesť pri pálení záhy je typicky palivá a objavuje sa najmä pri nevhodnom stravovaní.
Žalúdočný vred: Bolesti spojené so žalúdočným vredom tiež môžu byť lokalizované za hrudnou kosťou. Častejšie však tieto bolesti putujú do oblasti nadbrušku. Vred v žalúdku sa bolestivo prejavuje hneď po príjme potravy. Ak je vred na dvanástniku, bolesť sa prejavuje nalačno a príjmom potravy sa bolesť utišuje.
Zlomené rebro: Veľmi často sa stáva, hlavne potom u starších ľudí alebo u amatérskych športovcov, že pri páde alebo športovej aktivite si nalomia alebo zlomia rebro a nevedia o tom. To sa prejavuje veľmi pichľavú bolesťou, ktorá sa prejavuje hlavne pri dýchaní alebo pri pohybe. Ľudia sa potom mylne domnievajú, že sa jedná o infarkt, či inú poruchu srdca.